تیغ

انتخاب تیغ اره مناسب برای اره نواری فلز بر یا اره نواری افقی

تیغ اره مناسب برای اره نواری
پیشنهاد خرید

اره نواری فلز بر 1200 وات شپخ مدل MBS1200 - 5901508901

۱۶,۸۵۰,۰۰۰ تومان۱۶,۸۵۰,۰۰۰ تومانخرید کنید

انتخاب تیغ اره مناسب برای اره نواری

اره های نواری از ابزارآلات پیشرفته ای هستند که در زمینه برش انواع متریال مورد استفاده قرار می گیرند .این دستگاه در مقایسه با دیگر دستگاه های برش کاربرد بیشتر و به همین نسبت تنوع تیغ بیشتری دارد نیز دارند . تیغ اره مناسب برای اره نواری را در این مطلب بخوانید.

اره نواری های عمودی عمدتا برای برش چوب و اره نواری های افقی برای برش فلزات مورد استفاده قرار می گیرند . اما در این میان تیغه مورد استفاده در دستگاه های برش مهمترین عامل در ظرافت برش و تعیین نوع متریال به حساب می آید .

تیغ های اره نواری برای اینکه توانایی برش انواع فلزات را داشته باشند  با جنس ها و سایز های مختلف را داشته باشند  دارای عرض، جنس  دندانه، تعداد دندانه و زاویه حمله های متفاوتی هستند .

در این مقاله سعی در آن داریم که به شما در انتخاب تیغ اره مناسب کمک کنیم.

 

 واحد اندازه گیری تعداد دندانه های تیغ اره نواری . تعداد دندانه در هر اینچ – TPI (Tooth Per Inch)

 

همان طور که میدانید واحد اندازه گیری تعداد دندانه های یک تیغ اره tpi یا تعداد دندانه در هر اینچ است.

هر اینچ معادل  2.54  سانتی متر است . بنابراین اگر ما تعداد دندانه ها را در هر 2.54 سانتی متر از هر تیغ بشماریم به عددی خواهیم رسید که همان شماره تیغ اره است .

مثلا شماره دندانه 14 یعنی : وجود 14 عدد دندانه در 254 میلی متر( هر اینچ) از تیغ برش.

این عدد به دو شکل ثابت و متغییر تعیین می شود .

دندانه ثابت

این نوع دندانه برای برش های ثابتی که سایز قطعه زیاد تغییری نکند استفاده می شود.

مثال دندانه ثابت : همانطور که در بالا آمد اگر تعداد دندانه تیغ اره نواری مصرفی شما  14 باشد ، تعداد دندانه در هر اینچ 14 است که عددی ثابت است .

دندانه های متغییر

این دندانه ها همیشه با دو عدد نمایش داده می شود یک عدد کوچکتر و یک عدد بزرگتر . این دو عدد نشانه تکرار تعداد دندانه ها در هر اینچ هستند . این متغییر بودن تعداد دندانه به ما کمک می کند که در عملیات برش عملکرد بهتری داشته باشیم و در سطح مقطع های بزرگتر  و با افزایش بازی برش تغییر چندانی در کیفیت برش اتفاق نیوفتد . برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید .

مثال تعداد دندانه متغییر : اگر تعداد دندانه های تیغ اره شما با عدد 7/ 5 به معنای این است که تعداد دندانه ها در هر اینچ ابتدا 5 و سپس 7 است و این تغییر در سراسر تیغ به طور متناوب قرار دارد .

یعنی در اینچ اول 5 عدد دندانه و در اینچ دوم 7 عدد دندانه داریم. اینچ اول همیشه از تعداد دندانه کمتری تشکیل شده.

فاکتور اساسی در هنگام خرید تیغ اره نواری سطح مقطع کار است .

سطح مقطع در برش هر متریالی میتواند شامل سطح مقطع توپر یا تو خالی باشد . در رابطه با برش فلزات این مورد بسیار اهمیت دارد چرا که تعداد دندانه های تیغ اره کاملا به این عامل بستگی دارد .

رابطه تعداد دندانه های تیغ اره و سطح مقطع توپر برای تیغ هایی با دندانه ثابت و متغییر متفاوت است اما به طور کلی هرچه سطح مقطع کار قطور تر باشد باید تیغ اره نواری با تعداد دندانه کمتر انتخاب کنیم .

همین رابطه برای سطح مقاطع تو خالی نیز صدق می کند با این تفاوت که در سطح مقاطع تو خالی ضخامت ورق یا همان گوشت کار مهم است . جدول زیر به شما کمک می کند که بهترین انتخاب را برای متریال خود داشته باشید .

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید