تیغ

تیغ اره مناسب برای کار من چیست ؟

تیغ اره مناسب

روزهای اولی که کارم رو شروع کرده بودم و تیغ اره ها رو شناختم تنوع تیغ اره ها باعث سردرگمی من می شد. اگر چه که ما میتونیم برای تمام برش ها از یک تیغ اره استفاده کنیم و برای کار نجاری همین کفایت می کند اما بهترین تیغ اره چیست و چطور باید تیغ اره مناسب رو انتخاب کرد؟

این سوالی است که هر نجار حرفه ای حداقل یکبار از خود پرسیده است . چون سرعت و دقت مهمترین آیتم در هر کار خلاقانه هستند . در اینجا از تفاوت در برندها گرفته تا متفاوت بودن سایز و ابعاد تیغ و نوع برش و آرایش سگمنت و … را برای شما توضیح خواهیم داد.

حتما شما هم در اوایل کار با این مشکلی مواجه شدید که بهترین تیغه را چطور انتخاب کنید  یا تازه کار هستید و در همین لحظه دغدغه شما انتخاب یک تیغ اره است ؟پس نگران نباشید. در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی را در اختیارتان بگذاریم که شما را در انتخاب تیغ اره یاری کند . فارغ از این که از چه برندی این تیغ اره ها را تهیه می کنید .

البته مرجع ما در بررسی تیغ اره ، برند فرود است . چون این برند ،بدون اغراق، بزرگترین برند در جهان است و به دلیل سالها تحقیق و بررسی برروی نیاز کاربران و بهترین برش بر روی انواع متریال ها ، اقدام به ساخت تیغ اره های تخصصی نموده و از این رو اطلاعات دقیقی را در اختیار ما قرار می دهد پس با ما همراه باشید .

هر تیغ اره از چند جهت می تواند مورد بررسی قرار گیرد :

 • قطر تیغ اره
 • تعداد دندانه
 • سایز شفت
 • آرایش سگمنت
 • زاویه یورش
 • ضخامت برش و بدنه
 • متریالی که قصد برش زدن آن را داریم.

اولین سوال در خرید تیغ این است که : کار اصلی شما با این تیغ اره چیست؟

پاسخ به این سوال در خرید تیغ اره نقشی اساسی دارد .

اگر هنوز پاسخ این سوال را نمی دانید یا قصد برش زدن متریال های متفاوتی را دارید و در انتخاب تیغ اره گیج شده اید ، می توانید با مشاورین ما در سیحون چوب از طریق شماره تماس 09374060877 تماس حاصل نمایید.

کار اصلی شما با تیغ برش، ارتباط مستقیمی با متریالی دارد که قصد برش زدن آن را دارید .

متریال هایی از جمله چوب نرم و سخت ، ام دی اف ، پلاستیک ، آلومینیوم و فلزات غیر آهنی ، پلی وود یا پیکچر فریم و … (در این مقاله تصویر انواع آرایش های سگمنت را مشاهده می کنید.)

 

آرایش سگمنت:

به طور کلی در دسته بندی تیغ اره ها با استفاده از آرایش سگمنت 4 دسته بندی اصلی وجود دارد که با عبارت انگلیسی مخفف شده نمایش داده می شود ،ممکن است شما با مشاهده این عبارات برروی تیغ اره و عدم شناخت آن کمی نگران شوید اما در اینجا این عبارات را توضیح خواهیم داد.

قبل از این که به سراغ آرایش سگمنت برویم لازم است بدانید که برش های چوب به دو صورت عرضی و طولی دسته بنده می شوند. برش های عرضی با اصطلاح cross cut  و برش طولی با اصطلاح rip cut  یا ripping cut  عنوان می شود .

این برش ها بر اساس خطوط روی چوب یا به اصطلاح راه چوب مشخص می شود . اگر شما در امتداد راه چوب ( موازات خطوط چوب ) برش را انجام می دهید به تیغ برش طولی(rip) نیاز دارید و اگر برش های شما در مسیر قطع کردن راه چوب است برش شما عرضی (cross) به حساب می آید .

 1. FTG (flat top grind)

آرایش سگمنت ftg  یا fg  ، در این نوع آرایش سگمنت تیغ اره با سگمنت های نوک صاف شبیه به مستطیل را مشاهده می کنید .این نوع آرایش به صورت عمومی، برای برش های طولی چوب (ripping cut) مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع آرایش سگمنت به تمیزی و سرعت کار کمک زیادی می کنند .

 

 1. ATB (alternate top bevel)

در مدل ATB، سگمنت هایی با دندانه چپ و راست را مشاهده می کنیم .

این مدل آرایش شبیه به چاقو عمل می کند و برای برش عرضی چوب (cross cut) مناسب است .این نوع آرایش سگمنت را در تیغ های خط زن و تیغ های مورد استفاده در دستگاه های چند کله نیز می توان مشاهده کرد.

 

 1. ATBR (alternate top bevel-raker)

در این مدل ATBR آرایش سگمنتی را مشاهده می کنیم که ترکیبی از دو مدل فوق است . یعنی بعد از هر 5 تیغ ATB یک سگمنت Flat  وجود دارد.

 

 1. TCG (Tripel Chip Grind)

در این آرایش سگمنت دندانه ها به صورت یکی در میان در مدل های فلت و کونیک قرار گرفته اند.

دندانه کونیک دارای نوک صاف و لبه های پخ است . این آرایش را بیشتر در تیغ اره های برش فلزات غیر آهنی و مشتقات چوب مثل ام دی اف مشاهده می کنیم که در ادامه بیشتر در مورد آنها می آموزیم . این طراحی در برش متریال های متراکم ، برش بسیار تمیزی را به ما خواهد داد .

 

 1. General purpose blade

تیغ اره های جنرال یا همه کاره در مدل های متفاوتی طراحی شده اند این مدل تیغه ها در طراحی عمومی خود آرایش دندانه خاصی دارند به این صورت که مثلا در تیغ اره مولتی متریال 50 دندانه در برخی مدل ها بین هر 5 دندانه یک فضای خالی وجود دارد که این فضا به خارج شدن براده از محل برش کمک کرده و در نتیجه برش تمیز تری را به ما می دهد. علاوه بر این هر 5 تیغ کنار هم شبیه به یک تیغ بزرگ عمل می کنند.

آرایش سگمنت ها در تیغ اره مولتی متریال این است که تمامی سگمنت ها کونیک هستند اما زاویه کونیک آنها یکی در میان متفاوت است . تیغ اره هایی با این ساختار برای هرنوع برشی مناسب است و سایز های مختلف و تعداد دندانه های متفاوت وجود دارند .

البته در برخی دیگر از این تیغ اره ها، دندانه ها ، شبیه به تیغ اره های کراس کات است با این تفاوت که تعداد دندانه کمتری دارند . این نوع تیغ ها بیشتر مناسب متریال هایی با تراکم پایین تر هستند و برای برش های طولی مناسب ترند حتی در مدل هایی که 60 دندانه یا بیشتر دارند .

زاویه یورش سگمنت (hook angle):

زاویه یورش سگمنت نشان دهنده چگونگی برخورد سگمنت با چوب است . زاویه یورش دارای دو حالت منفی و مثبت است . در یورش مثبت فرم انحراف سگمنت، نسبت به خط عمود ، رو به جلو  و هماهنگ با جهت حرکت تیغ اره است و زاویه یورش منفی ، انحراف رو به عقب سگمنت نسبت به خط عمود است .

زاویه یورش منفی کمتر تهاجمی است . برخی از تیغ اره های مولتی متریال دارای زاویه سگمنت صفر هستند .

تیغ اره هایی با زاویه یورش منفی برای دستگاه هایی از جمله اره بازویی و اره فارسی بر کشویی و برای متریال هایی با تراکم بالا مناسب است . چون این دستگاه ها تمایل به گرفتن قطعه دارند و تیغه برای برش از بالا به پایین می آید .

اما برای دستگاه هایی مثل اره میزی از تیغ اره هایی با زاویه یورش مثبت استفاده می شود و بهترین زاویه یورش در تیغ های چوب بر با 24 دندانه به پایین بین 10 تا 15 است و بهترین مقدار زاویه برای تیغ هایی با تعداد دندانه بالاتر از 80 بین 2 تا 5 درجه است.

 

تعداد دندانه :

هر 10 اینچ از یک تیغ اره میتواند 10 تا 100 تیغ را در خودش جای دهد اما پراستفاده ترین تیغ ها بین 22 تا 80 دندانه برای چوب و از 80 تا 108 دندانه برای دیگر متریال ها را در بر می گیرند.معمولا تیغ اره با تعداد دندانه بیشتر برای برش تمیزتر و تعداد دندانه کمتر برای برش سریع تر مورد استفاده قرار می گیرد .

تیغه ای که دندانه بیشتری دارد برای برش مشتقات چوب مورد استفاده قرار می گیرد. متریال های مصنوعی چوب بسیار خشک و غیر منعطف اند و تحت فشار زیادی ساخته شده اند، در تیغ اره هایی با تعداد دندانه بیشتر، در هنگام برش ، دندانه ها با فاصله کمتری به سطح چوب ضربه وارد می کنند بنابراین برش تمیز تری را به ما می دهند . البته شما با هر تیغه ای که عمل برش اولیه را انجام دهید در ادامه کار به سنباده زنی و لبه چسبانی و در واقع پرداخت محل برش نیاز دارید .

در مورد برش چوب طبیعی تیغه هایی با دندانه درشت تر مناسب هستند زیرا چوب بافتی زنده و انعطاف پذیر دارد؛ بنابراین استفاده از تیغ دندانه درشت باعث خرابی یا به اصطلاح تریش شدن چوب نخواهد شد .

برای خرید تیغ اره مناسب برش چوب، می توانید از جدول زیر استفاده نمایید.

ردیف نوع برش تعداد دندانه طراحی سگمنت
1 برش عرضی برای چوب سخت 24-30 FTG
2 برش طولی برای چوب نرم 40 یا 50 جنرال
3 برش های عرضی روزانه 40-50 جنرال یا PURPOSE BLADE
4 برش های تمیز عرضی و برش تخته سه لا 60-80 ATB

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید