استاندارد ها

آشنایی با انواع استانداردهای مجاز اروپا

استانداردهای مجاز اروپا
پیشنهاد خرید

میخکوب U زن بادی مدل 14/50 دامار

۲,۰۸۰,۰۰۰ تومان۲,۰۸۰,۰۰۰ تومانخرید کنید

استاندارد چیست ؟

استاندارد یعنی نظم و قانون و هر کاری که طبق نظم و قانون خاصی به انجام برسد یعنی طبق استاندارد است و مهر استاندارد دریافت می کند . تمامی کشور ها آژانسی جهت تایید استاندارد محصولات داخلی خود دارند که به آن نشان ملی استاندارد گفته می شود . اما برخی از ستاندارد ها گستردگی بیشتری را شامل می شوند که در سطح بین المللی شناخته شده و اعتبار دارند.این استاندارد ها تنها به کالاها محدود نمی شوند و برخی خدمات را نیز در بر میگیرند و برای آن خدمات چهارچوب خاصی تعیین می کنند. استانداردهای مجاز اروپا را در ادامه بررسی کرده ایم.

استاندارد ها باعث میشوند تا ما با اطمینان خاطر خدمات یا کالای مورد نیاز خود را انتخاب و استفاده کنیم. در متن پیش رو ما به بررسی استاندارد های اروپا می پردازی که در محصولات برقی وارداتی بسیار اهمیت دارند.

 

استانداردهای مجاز اروپا: نشان GS

علامت GS در سراسر آلمان و اتحادیه اروپا به عنوان علامت استاندارد یا همان نماد ایمنی شناخته می شود . علامت GS مخفف کلمه Geprufte Sicherheit  در زبان آلمانی است .این نشان برای مصرف کنندگان بسیار حائز اهمیت است به شکلی که مصرف کنندگان حاضرند قیمت بالاتری را برای محصولات دارای این علامت پرداخت کنند .

این علامت خطر مسئولیت تولید کنندگان را به حداقل می رساند .این علامت در واقع به تولید کننده این اطمینان را می دهد که محصولات آنها ایمن، قانونی و با کیفیت هستند و برای مصرف کننده خطری ندارند.

در اصل مهمترین مشخصه در مورد کالاهای دارای نماد gs این است که این نماد به ما اطمینان می دهد کهمحصول به طور مستقل توسط شخص ثالث مجاز از نظر ایمنی بررسی شده است.

صدور این گواهی تنها توسط یک آژانس معتبر در آلمان به نام Intertek (اینترتک) صادر می شود که این آژانس می تواند گواهی های دیگری از جمله CE، S، CB را همزمان برای بازار اروپا ارائه دهد و در هزینه و زمان چه برای تولید کننده و چه برای مصرف کننده خطری ایجاد نخواهد کرد.

به طور خلاصه ،هر محصول دارای نماد GS نشان میدهد که این محصول آزمایش شده و حداقل الزامات قانون ایمنی اروپا راداراست .

مزایای نشان GS:

1- توسط مصرف کننده در سراسر اروپا و آلمان  به عنوان نماد استاندارد شناخته شده 

2- با ایجاد اطمینان در مشتری انگیزه خرید ایجاد می کند و باعث سهولت در امر بازار یابی می شود.

3- ریسک مسئولیت تولید کننده را کاهش می دهد 

4- به نوعی تاکید بر تعهد شرکت تولید کننده بر روی ایمنی و کیفیت را به اثبات می رساند 

5- از علامت CE معتبر تر است

6- در بسیاری از موارد محصول بررسی شده از حداقل استاندارد های لازم بالاتر است.

استانداردهای مجاز اروپا: نشان CE

نشان CE: این نشان مخفف عبارتی فرانسوی به معنی «مورد تایید در منطقه اقتصادی اروپا» می­باشد. وجود این نشان بر روی یک محصول بیانگر آن است که کالا حداقل معیارهای اساسی سلامت، امنیت و حفاطت از محیط مورد تایید در اروپا را برآورده می­کند.

هنگامی که یک تلفن جدید یک عروسک یا یک تلوزیون در منطقه اقتصادی اروپا خریداری می کنید می توانید علامت CE را بر روی آن مشاهده کنید. نشان CE همچون نشان GS از رقابت منصفانه در شرایط قانونی یکسان حمایت می کند .

دیدن این نشان برروی محصول این پیام را به ما می دهد که این محصول تمام الزامات قانونی برای نشان CEرا داراست و دو عامل مهم را به ما اطمینان می دهد 

1- کسب و کار ها می توانند محصولات دارای نماد CE را بدون محدودیت در منطقه اقتصادی اروپا معامله کنند .

2- مصرف کنندگان از سطح یکسانی از سلامت ایمنی ، حفظ محیط زیست در سراسر منطقه اقتصادی اروپا برخوردار هستند.

استاندارد EMC:

 

برای آشنایی با این استاندارد در ابتدا باید  با EMI آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

Electromagnetic Interface یا EMI استانداردی برای محافظت از مدارهای الکترونیکی  در برابر تداخل الکترو مغناطیسی است.

گاهی پیش می آید که برخی از امواج الکترو مغناطیسی باعث بر هم خوردگی مدارهای الکترونیکی شوند به گونه ای که در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد کنند یا حتی مدار را کاملا از کار می اندازند و این امر ممکن است برای کاربران دستگاه های الکترونیکی خطر ناک باشد .

این استاندارد از سال 1950 مورد توجه قرار گرفت و علت آن چند تصادف قابل توجه بر اثر اختلالات در سیستم ناوبری ارتش و ایجاد اختلال در رادار که منجر به پرتاب سهوی تسلیحات شد.پس از این اتفاق تعیین استانداردی برای اندازه گیری و بررسی ناسازگاری های دستگاه های  مغناطیسی و الکترونیکی بیشتر احساس شد و استاندارد EMI برای اندازه گیری میزان امواج الکترومغناطیسی و عدم تجاوز آن از مقدار مورد تایید تنظیم و تصویب شد که حال با استاندارد EMI آن را می شناسیم.

حال که با استاندارد EMI آشنا شدیم به سراغ استاندارد EMC  می رویم .

استانداردهای مجاز اروپا: استاندارد EMC

تعریف کلی : سازگاری الکترومغناطیسی یا EMC (Electromagnetic Compatibility) شاخه­ای از علوم برق است که به بررسی، انتشار و یا دریافت انرژی الکترومغناطیسی که منجر به ایجاد اثرات ناخواسته تداخل الکترومغناطیسی یا EMI به انگلیسی می‌شود می­پردازد. در واقع دستگاهی که نشانEMC را دریافت می­کند باید 2 ویژگی مهم را داشته باشد:

1 – دستگاه نباید سطحی از اختلالات الکترومغناطیسی را از خود ساطع کند که بر سرویس های رادیویی و سایر دستگاه­ها تاثیر بگذارد.(استاندارد EMI داشته باشد)

2 – دستگاه مورد نظر باید در برابر اختلالات الکترومغناطیسی محیط ایمنی کافی داشته باشد تا تاثیر نامطلوب نپذیرد.( استاندارد EMC)

در واقع برای به حداقل رساندن EMI دستگاه ها باید استاندارد EMC داشته باشند . دستگاه های دارای استاندارد EMC یا به بیان ساده تر دارای سازگاری الکترومغناطیسی می توانند در برابر اثرات  مخرب الکترومغناطیسی بدون تداخل عملکرد کارکنند .

استاندارد EMC تضمین کننده عدم تولید EMI و عدم تاثیر پذیری از EMI است به علاوه استاندارد EMC رویه تست را برای اندازه گیری EMI استاندارد می کند.

برای حفط انطباق با استاندارد های EMC سازندگان تکنیک های کاهش EMI را اجرا می کنند .

مانند : اتصال زمین مناسب ، فیلتر EMI برای نگه داشتن امواج الکترومغناطیسی در محدوده های قابل قبول و … 

رعایت استاندارد های EMC همچون دیگر استاندارد ها باعث جلب اعتماد مشتری به محصولات دارای این نشان و تولیدگنندگان متعهد می شود.

5/5 - (1 رای)